پنجشنبه, 31 خرداد 1397

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی:

 

سفره های آب زیرزمینی استان مرکزی با افت زیاد مواجه است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکز گفت: در حال حاضر سفره های آب زیرزمینی اراک، ساوه، کمیجان و زرند به دلیل افت زیاد و تغییر کیفیت آب با مشکلات جدی مواجه است و رودخانه های استان نیز دارای آبدهی بسیار کمتر از متوسط دوره ی آماری می باشند.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، مهندس عزت اله آمره ای با اشاره به وضعیت منابع آبی استان اظهار کرد: استان مرکزی از جمله استانهایی است که عمده ی نواحی آن در سرشاخه های حوضه آبریز واقع شده است و همین امر باعث شده تا این استان از نظر منابع آبی متکی به منابع آبی داخل استان و البته میزان ریزشهای جوی باشد.

مهندس آمره ای ادامه داد: در طی سالها، تعادل بین میزان بارندگی و میزان برداشت از این سفره ها و منابع، باعث شده تا نیاز ساکنان بدون مشکل مرتفع گردد ولی در دهه های اخیر و با گسترش تکنولوژی، برداشت از سفره های آب زیرزمینی و همچنین افزایش نیازها، این تعادل به هم خورده و در حال حاضر شاهد هستیم در بسیاری از نواحی استان چالشهای جدی در بحث تأمین آب به وقوع پیوسته است به طوریکه در حال حاضر سفره های آب زیرزمینی اراک، ساوه، کمیجان و زرند به دلیل افت زیاد و تغییر کیفیت آب با مشکلات جدی مواجه است و رودخانه های استان نیز دارای آبدهی بسیار کمتر از متوسط دوره ی آماری می باشند.

وی در خصوص مشکلات آبی در استان گفت: در حال حاضر اغلب مناطق استان و خصوصاً شهرهای استان با مشکل تأمین آب شرب و بهداشتی مواجه نیستند و این امر نیز به دلیل پیش بینی های لازم انجام شده در این بخش بوده است.

مدیرعامل شرکت اب منطقه ای مرکزی ادامه داد:  ولی در صورت تداوم استفاده نامتوازن از منابع آبی ممکن است در آینده در بسیاری از مناطق از جمله ساوه، خمین و محلات  با مشکلات جدی آبی مواجه شویم.

مهندس آمره ای با اشاره به طرح انتقال آب از سد سیروان به استان بیان کرد:  در صورت اجرا و تخصیص آب مورد نیاز، علاوه بر تامین آب صنایع و شرب با کیفیت جهت مناطق تحت پوشش و مد نظر، باعث کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی سالانه شده و حدود 5 درصد از افت منابع آب زیرزمینی در مناطق تحت پوشش بصورت سالانه کاسته خواهد شد و در بعضی مناطق سطح آب زیرزمینی بالا خواهد آمد.

 

منبع خبر: روابط عمومی