پنجشنبه, 31 خرداد 1397

 

 

اتصال 21 روستای خمین به خط انتقال آب سد کوچری

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: 21 روستای خمین که در مسیر طرح عملیاتی خط انتقال آب از سد کوچری قرار دارد امسال به این سامانه متصل می شود.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، مهندس عزت اله آمره ای در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین، افزود: در مجموع 42 روستا در مسیر عملیات خط انتقال آب طرح آبرسانی از خط کوچری است که بقیه این روستاها نیز در سال آینده از مزایای این طرح بهره مند می شوند.

وی توضیح داد: خط انتقال اب کوچری سه مرحله دارد که خط اصلی آن برای تامین آب آشامیدنی سالم برای شهر خمین است و تا تابستان امسال با تکمیل تصفیه خانه بهره برداری می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی ادامه داد: مرحله دوم و سوم این طرح آبرسانی به روستاهای مسیر خط انتقال است که 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تملک زمین و همکاری کشاورزان بسترهای آبرسانی به 10 روستا و روستاهای دیگر فراهم می شود.

مهندس آمره ای افزود: آبرسانی خمین ازخط کوچری از طرح های مهم نیمه کاره است و با یک روش جدید در حال انجام است.

وی ادامه داد: در این طرح بر اساس قرارداد، سرمایه گذار متعهد شده است خرید تضمینی آب در 20 سال توسط وزارت نیرو را اجرا کند و با انقضای این مدت باید این امتیاز بلاعوض به این وزارتخانه منتقل شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت های مالی با مجوزهای قانونی صادر شده از بند الف ماده 142قانون برنامه پنجم توسعه کشور که امکان خرید محصول در بخش آب وفاضلاب را فراهم کرده است این طرح از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و انجام تاسیسات به روش B.O.T و خرید تضمینی آب به مدت 20سال اجرا شد.

مدیر عامل آب منطقه ای بیان کرد: این فرآیند برای انتقال آب از سد کوچری به شهر است که توسط سرمایه گذار بخش خصوصی اجرا می شود اما، برای آبرسانی به روستاهای مسیر این خط توسط دولت و با استفاده از اعتبارات دولتی اجرا می شود.

وی گفت: طول خط انتقال آب به روستاها 42 کیلومتر است که با دبی 42 لیتر در ثانیه در مجموع 120 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و تاکنون 50 میلیارد ریال از این میزان اعتبار هزینه شده است.

فرماندار خمین نیز گفت: منابع مالی لازم برای پیشبرد موثر طرح آبرسانی از خط کوچری به شهرستان خمین تامین شده است.

سید مهدی ساداتی افزود: با توجه به بحران کم آبی در خمین تمامی امکانات برای تقویت آهنگ اجرایی این طرح به کار گرفته شده است.

وی گفت: به منظور ترغیب سرمایه گذاران به کارآفرینی باید بسترهای لازم فراهم شود که یکی از این بسترها آب است.

ساداتی افزود: برای توسعه صنایع این شهرستان، 40 لیتر بر ثانیه از این خط انتقال سهم تخصیص یافته است.

فرماندار خمین اظهارکرد: در مجموع با اجرای طرح خط انتقال آب به خمین، 182 لیتر آب برای بخش صنعت و آشامیدنی وارد مدار شبکه آب این شهرستان شد.

ساداتی بیان کرد: انتقال آب از سد کوچری به خمین در زمره طرح های آبرسانی کشوری است که عملیات اجرایی آن توسط بخش خصوصی از اواخر سال 92 آغاز شده است.

وی یادآورشد: بی او تی قراردادی است که در آن شرکت یا شرکت هایی درقبال امتیازات خاص، اجرای طرح های سنگین (به لحاظ مالی) را برعهده می گیرند و سپس طرح را بلاعوض به کارفرمای طرح انتقال می دهند.

شهرستان خمین از توابع استان مرکزی دارای 40 هزار نفر جمعیت روستایی در 180 روستا است.

منبع خبر: روابط عمومی