|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

وزیر نیرو در اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب:

آغاز کمپین الف، ب، ایران در کشور

وزیر نیرو با اشاره به اینکه طی نیمه دوم امسال 220 طرح بزرگ صنعت آب و برق در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با آغاز کمپین "الف، ب، ایران" و کمک بخش خصوصی درصددیم تا پایان امسال هر هفته یک پروژه مهم وزارت نیرو افتتاح شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در مراسم اختتامیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران با اشاره به حضور شرکت‌های فعال داخلی در این رویداد بین‌المللی، گفت: این نمایشگاه فرصت خوبی برای تبادل افکار، آشناشدن با نوآوری‌ها و نیازهای طرح‌ها و پروژه‌های آب و فاضلاب فراهم کرده است.

وی با تاکید بر اینکه پروژه‌های آب و فاضلاب نقش مهمی در تامین آسایش و امنیت خاطر مردم دارد، ادامه داد: با توجه به نقش مهم پروژه‌های این حوزه در توسعه کشور امیدواریم نتیجه برگزاری نمایشگاه پانزدهم بتواند به شکل موثری در خدمت طرح‌های آب و فاضلاب کشور قرار بگیرد.

اردکانیان تاکید کرد: در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مانند تبصره 5، 18 و 19 بتوانیم حرکات جدیدی در تنوع بخشی به منابع مالی و کمک به بخش خصوصی پدید آوریم تا از این طریق فشار کمتری بر سازندگان و تولیدکنندگان آب و انرژی وارد شود.

وی با بیان اینکه ایران از پنجم آبان‌ماه رسما وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد، گفت: پس از پیوستن ایران به این اتحادیه بازار وسیعی در اختیار کشورمان قرار خواهد گرفت که اگر هوشمندانه با این مسئله برخورد نکنیم طبیعتا بازار کشور را در اختیار اعضای اوراسیا قرار داده‌ایم.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره اینکه بایستی از کنار تحریم‌های هوشمندانه بتوانیم دستاورد بزرگ کم اتکایی به نفت خام را برای کشور حاصل کنیم افزوددر شرایطی که کشور و ملت ما بیش از هرزمان دیگری آماج تحریم‌ها و عهدشکنی‌های دشمنان است و آثار هجمه‌های دشمنان فردفرد جمعیت کشور را هدف قرارداده است، بخش خصوصی به عنوان مهمترین نیروی محرکه اقتصاد کشور، نقشی بیش از پیش بر عهده داشته و حضور این بخش در عرصه‌ای مانند تامین آب که یکی از مهمترین ارکان توسعه هر کشوری به شمار می‌رود، بی‌تردید از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی ادامه داد: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای گروه سازندگان، صاحبان صنایع و خدمات از یک سو و کارفرمایان، مدیران اجرایی و پیمانکاران و مجریان طرح‌ها از سویی دیگر فراهم می‌آورد تا در یک مجموعه‌ تخصصی و متنوع، ضمن گفت‌و‌شنود و تبادل اندیشه و طرح نکته‌ها، زمینه‌ رقابت سازنده و رو به رشدی میان صنایع و تولیدکنندگان و تعامل با همتایان خود را فراهم کنند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه بومی‌سازی فناوری، انتقال دانش و رشد فناوری ملی از ملزومات نیل به توسعه‌ و پایداری آن است، اظهار کرد: گسترش صنایع و خودکفایی نسبی در تولید کالاها و تجهیزات و ظهور شرکت‌های توانمند در طراحی و اجرای طرح‌های گوناگون آبی انجام و کشور به توفیق‌های خوبی در این زمینه دست یافته است.

اردکانیان تاکید کرد: حضور 248 شرکت داخلی از موفق‌ترین فعالان عرصه آب و تولیدکنندگان تجهیزات آب و فاضلاب و رشد هفت برابری حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه امسال، علاوه بر اینکه زمینه مناسبی را فراهم کرده است تا گفت‌‌وشنود سازنده‌ای بین دستگاه‌های اجرایی، سازندگان، فراهم کنندگان تجهیزات، پیمانکاران و مشاوران برقرار شده و اجتماع مناسبی برای حضور بخش‌های مختلف صنعت آب و فاضلاب در کنار یکدیگر شکل گیرد، نشان از عزم و اراده فعالان این عرصه برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی دشمن و تلاش برای افزایش تاب آوری انقلاب و ملت شریف میهنمان دارد.

وی اضافه کرد: پیوستن رسمی جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا که رویداد بسیار مهم در روابط ایران و اتحادیه اوراسیا بوده و منجر به توسعه حجم مبادلات تجاری طرفین خواهد شد، این فرصت را فراهم آورده است که شرکت‌های فعال در زمینه صنعت آب و فاضلاب توانمندی‌های خود را برای حضور در پروژه‌ها و بازار گسترده کشورهای عضو این اتحادیه در معرض قضاوت و ارزیابی قرار داده و جای آن دارد که شرکت‌های حاضر در صنعت آب و فاضلاب کشور، فرصت نمایشگاه را مغتنم شمرده و با دیدی وسیع به این اتحادیه، توانمندی ‌خود در عرصه‌های گوناگون را به نمایش بگذراند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: لازمه‌ پویایی و تعالی هر صنعتی و از جمله صنعت آب، به معنای فراگیر آن، طرح ایده‌ها و نظریه‌های جدید در عرصه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است. در این عرصه یکی از مفاهیم آن که اقتصاد مقاومتی فعال و پویا را نیز محقق می‌سازد، صیانت از حقوق بخش خصوصی است.

اردکانیان افزود: برای تحقق این امر، اصرار بر این است که بخش خصوصی در قالب انجمن‌های صنفی متمرکز شوند و به عنوان یک نهاد با بنیه‌ی علمی، صنعتی و اجرایی بالا، طرف مذاکره قرار گیرند.
وی ادامه داد: کشور ما اگر چه در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ آب و فاضلاب به موفقیت‌های سترگی همچون خودکفایی و خوداتکایی نسبی در عرصه‌‌های گوناگون طراحی،‌ ساخت تجهیزات و اجرای سازه‌ها رسیده است، اما این به منزله‌ پایان یافتن مشکلات نیست.

وزیر نیرو تاکید کرد: ما باید در برنامه‌های خود، با تعریف ساز و کارهای جدید و پیش‌بینی بسته‌های حمایتی و تشویقی، مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را در اجرای طرح‌های فاضلاب رونق و شتاب بیش‌تری بخشیم و در این مسیر، لازم است تا با همکاری سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مسئول، حلقه‌های مفقوده این بخش را که بیش‌تر در مقوله‌های اقتصادی و حقوقی خودنمایی می‌کند، احصاء و ساز و کارهای رونق بازار آب و پساب را فراهم آوریم.

اردکانیان ادامه داد: به عنوان نمونه، "اجرای موفق طرح‌های فاضلاب توسط بخش‌ خصوصی در ازای استفاده از پساب در یک بازه‌ زمانی مشخص و رفع موانع و توسعه‌ آن" می‌تواند به عنوان یک الگو مورد توجه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که در مبحث توسعه پایدار آب محور باید مورد اهتمام  قرارگیرد ورود مفاهیم اجتماعی و اخلاقی است که در دوره جدید وزارت نیرو مورد توجه بوده است. دخالت مباحث انسانی و اجتماعی در موضوع آب در راستای تبدیل مشترکان و بخش‌های بدمصرف به خوش مصرف، یکی از مهمترین عوامل تاب آوری کشور و لازمه ادامه مسیر رشد و توسعه است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد که به نظر می‌رسد حضور نظام‌‌مند ایده‌هایی در این راستا، در نمایشگاه آتی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وزیر نیرو گفت: ما می‌توانیم و باید مشکلات آب را از عوامل محدود کننده‌ توسعه‌ کشور حذف و آن را به یکی از محورهای توسعه‌ی صادرات دانش فنی و تجهیزات آبی و عامل همگرایی و تعامل محلی و منطقه‌ای بدل سازیم.

اردکانیان در پایان گفت: باید به این باور برسیم که در حوزه‌ آب، همه مسئول و تأثیرگذار هستند و با شناسایی فرصت‌ها، پذیرش عدم قطعیت‌ها و پویایی و تعامل است که گره از تنگناها گشوده می‌شود و این مهم با مشارکت و مسئولیت‌پذیری همگانی ممکن و میسر خواهد بود.

 

کد خبر: 1531
  تاریخ خبر : 13 مهر 1398
  آخرین به‌روزرسانی : 13 مهر 1398
 396
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 34
 • بیشترین بازدید همزمان : 87
 • بازدید امروز : 5,401
 • بازدید دیروز : 7,864
 • کل بازدید : 3,006,110
 • آخرین به روزرسانی : 6 بهمن 1400 13:41:36
 • شناسه IP شما : 54.92.164.9

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : اراک، شهرک شهید بهشتی، فاز یک ، شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی
 • کدپستی : 3818953116
 • تلفن : 08633130071
 • فاکس : 08634032360
 • پست الکترونیکی : info[at]marw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :