|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

هفتمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان؛

ضرورت بازگردانی آب در صنایع استان مرکزی

آقازاده استاندار مرکزی در هفتمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان، گفت: بازگردانی آب سال آینده در صنایع این استان امری ضروری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: صنایع استان سال آینده باید برای بهره گیری از پساب و بازگردانی آب در خط تولید تلاش کرده و استفاده مجدد از پساب در این واحدها الزامی است.

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی استان مرکزی نیز باید بازگردانی آب را در دستور کار خود قرار داده و اداره کل محیط زیست، آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری نیز باید برای اجرا این مهم همکاری لازم را داشته باشند.

استاندار مرکزی با یادآوری افزایش بارش ها در سال آب جاری خاطر نشان کرد: نباید مدیریت بر رودخانه قره چای به دلیل افزایش بارندگی ها توسط فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی کنار گذاشته شود بلکه همه مسئولان وظیفه دارند با مدیریت هرچه بیشتر بر این رودخانه زمینه افزایش آب ورودی به سد ساوه را افزایش دهند.

آقازاده گفت: با اصلاح مسیر رودخانه قره چای و افزایش آب ورودی به سد ساوه زمینه حضور واحدهای صنعتی بزرگ در این شهرستان و افزایش اشتغال در استان فراهم می شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت منابع آب استان مرکزی اکنون امکان ایجاد مصرف جدید در استان وجود نداشته و تنها با صرفه جویی می توان زمینه حضور صنایع جدید را در استان فراهم کرد.

استاندار مرکزی یادآور شد: شورای آب در برخی از شهرستان ها به خوبی برگزار شده است و برخی شهرستان ها شامل خمین و شازند از هدفگذاری های انجام شده در سال جاری عقب هستند، که باید این عقب افتادگی ها جبران شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: اکنون بخشی از آب مورد نیاز صنایع شهرستان اراک از آب شهری تامین می شود که نیاز است با جایگزینی آب چاه های غیرشرب و استفاده از پساب، آب سد کمال صالح برای مصرف شرب اختصاص یابد.

مهدی زندیه وکیلی افزود: همچنین نیاز است با استفاده از آب سر ریز سد کمال صالح در صنایع بزرگ شهرستان اراک و خاموش شدن چاه های این صنایع زمینه صرفه جویی از مصرف سفره های زیر زمینی شهرستان در فصل زمستان فراهم شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 267 میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در این استان باریده که میزان این بارش ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 240 و بلند مدت 40 درصد افزایش داشته است.

مهندس عزت اله آمره ای افزود: شهرستان های شازند و اراک بیشترین میزان بارش را در سال آبی جاری داشته اند.

وی ادامه داد: میزان روان آب ها از ابتدای سال آبی جاری تا کنون نسبت به مدت مسابه سال گذشته در استان مرکزی 216 درصد رشد داشته و بیشتر رودخانه های استان اکنون جاری هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: میزان آب ورودی به سد ساوه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 23 و حجم مخزن این سد 6 درصد افزایش یافته است.

مهندس آمره ای گفت: سد کمال صالح امسال قبل از ورود سیلاب های بهاره 10 متر مکعب در ثانیه سر ریز کرده و به سمت استان لرستان جاری شده است.

وی ادامه داد: رودخانه قره چای امسال نیز همانند سال های گذشته با بستن سردهانه ها مدیریت شده است و در صورت بسته سدن 2 تا سه سردهانه باز این رودخانه، آب بیشتری به این سد وارد می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: سه متر مکعب بر ثانیه آب اکنون به سد ساوه وارد شده و 55 میلیون متر مکعب آب در مخزن این سد وجود دارد.

آمره ای یاد آور شد: پرکردن 358 چاه غیر مجاز امسال برای استان مرکزی تعهد شده بود که تا کنون 265 حلقه این چاه ها پر شده است.

وی ادامه داد: 12 میلیون متر مکعب آب با پرشدن این چاه ها در دشت های استان مرکزی صرفه جویی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی گفت: 409 حلقه چاه از ابتدای سال جاری تا کنون تعیین و تکلیف شده است.

مهندس آمره ای تعیین و تکلیف چاه های فرم یک (چاه های بدون مجوز که قبل از سال 85 حفر شده) را از برنامه های این شرکت در سال آینده عنوان کرد و گفت: یک هزار و 600 حلقه چاه بدون مجوز که قبل از سال 85 حفر شده، در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: 65 میلیون متر مکعب آب سالانه به 2 هزار و 697 واحد صنعتی استان مرکزی تحویل می شود که بخشی از این آب ها از منابع آبی سطحی و بخشی از طریق چاه ها تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: اکنون درخواست های جدیدی برای استقرار صنایع بزرگ و کوچک در استان می شود که با توجه به کمبود آب، مصرف آنان به سمت استفاده از چاه های کشاورزی سوق داده می شود.

مهندس آمره ای گفت: سه واحد صنعتی بزرگ شامل نیروگاه، پالایشگاه و پتروشیمی در منطقه شازند وجود دارد که حجم زیادی از سفره های زیر زمینی این منطقه برداشت می کنند و نیاز است برای صرفه جویی در آب سفره های زیر زمینی در فصل زمستان از سر ریز سد کمال صالح بهره مند شوند.

 

کد خبر: 1166
  تاریخ خبر : 25 اسفند 1397
  آخرین به‌روزرسانی : 25 اسفند 1397
 بهاری
 529
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 36
 • بیشترین بازدید همزمان : 168
 • بازدید امروز : 2,115
 • بازدید دیروز : 5,270
 • کل بازدید : 4,075,819
 • آخرین به روزرسانی : 10 مرداد 1401 11:32:15
 • شناسه IP شما : 44.210.21.70

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : اراک، شهرک شهید بهشتی، فاز یک ، شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی
 • کدپستی : 3818953116
 • تلفن : 08633130071
 • فاکس : 08634032360
 • پست الکترونیکی : info[at]marw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :