یکشنبه, 5 خرداد 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
شعار سال
سد کمال صالح
سد الغدیر ساوه

 

مهندس آمره ای گفت:

 

کشت جایگزین کم آب خواه ، حلال مشکل تنش آبی استان مرکزی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گفت: دنبال کردن کشت جایگزین کم آب خواه به جای کشت هندوانه و صیفی جات که تولید آن نیازمند منابع آبی زیاد است و استفاده فراگیر از کنتورهای هوشمند برای حل مشکل کم آبی استان مرکزی در اولویت قرار گیرد.  

عزت اله آمره ای افزود: اگر ما شیوه مصرف خود را اصلاح نکنیم، تامین آب‌های جدید هم مشکلی از ما حل نخواهد کرد.

وی اظهار کرد: پرداختن به تامین آب‌های جدید، زمان را از ما خواهد گرفت و با افزایش جمعیت و تقاضا مشکلات ما در آینده نزدیک پیچیده تر خواهد شد.

آمره ای گفت: با افزایش سطح آگاهی مصرف کنندگان در بخش شرب، بهداشت، کشاورزی و صنعت به سمتی خواهیم رفت که بتوانیم حقابه‌های زیست محیطی را به میزان کافی تدارک ببینیم و وظایف قانونی خود را انجام دهیم.

وی ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا با استفاده از فناوری‌های موجود و روش‌های علمی بتوانیم ضمن اینکه کشاورزانمان توانمند بمانند با محدویت منابع آبی تامین مواد غذایی را هم دنبال کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: خشکسالی و کم آبی در کشور مشهود است ولی اینکه از واژه بحران و شرایط بحرانی استفاده نمی‌کنیم، به‌خاطر تلقی جامعه از این موضوع است.

وی افزود: تلقی جامعه از اینکه بگوییم شرایط بحرانی است صرفاً معطوف به کم بارشی می‌شود و اینکه چون بارش کم است، شرایط بحرانی است ولی دلایل مهم دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد شرایط ما قبلاً نیز بحرانی بوده و الان نیز بحرانی است و به فرض افزایش بارش‌ها، اگر تغییر رویه ندهیم این بحران ادامه خواهد یافت.

وی بیان کرد: اینکه کشاورز ما در استان‌هایی مثل مرکزی از آب شیرین برای کشت صیفی جات برخلاف سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی استفاده کند ، اینکه کم آبی به ما این مجال را بدهد که به مشکلات بد مصرفی خود توجه کنیم و بپردازیم ولی در یک قرارداد نانوشته، ذهن ما و جامعه به سراغ راه‌های تأمین آب برود ولی به این مسائل توجه جدی نکنیم همگی علامت بحران است.

وی به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشور اشاره و اضافه کرد: اگر از واژه بحران استفاده نمی‌کنیم و اسم این کارگروه ملی را که خیلی هم جدی هست کارگروه سازگاری با کم آبی گذاشته‌ایم به این خاطر است که بایستی کار فرهنگی نیز در این زمینه انجام شود.

آمره ای به کاهش 30 درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت شیوه مصرف ما نیاز به بازنگری جدی دارد تامین آب‌های جدید بدون اصلاح شیوه‌های مصرف کارساز نخواهد بود ادامه این روند مشکلات ما را در آینده نزدیک پیچیده‌تر خواهد کرد

آمره ای اظهار کرد: میزان بارندگی‌های فعلی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 30 درصدی داشته است. ما حتی اگر همین میزان کاهش را هم نداشتیم باز مشکل باقی بود چرا که شیوه مصرف ما نیاز به یک بازنگری جدی دارد. ما از حیث استفاده از منابع زیست محیطی به ویژه آب بدمصرف هستیم و باید از این فرصت خشکسالی استفاده کنیم تا از این بد مصرفی فاصله بگیریم.

 

منبع خبر: روابط عمومی